Odnowiona kanalizacja na Starym Rynku
Ponad sześć kilometrów nowych rurociągów kanalizacji deszczowej, sanitarnej i instalacji wodociągowej położono podczas prac na Starym Rynku. Dodatkowo, renowacji poddanych zostało ponad 600 metrów wodociągu. Wykonano ją przy użyciu specjalnej technologii.
Instalacja pod Starym Rynkiem w wielu miejscach była w stanie krytycznym. Od wielu lat przechodziła tylko bieżące naprawy, a wymagała gruntownego remontu. Przebudowa instalacji na sprawną i nowoczesną była jednym z głównych założeń inwestycji na Starym Rynku.
Do samej renowacji wytypowano 617 metrów instalacji wodno-kanalizacyjnej, pozostałe instalacje na płycie rynku były już na tyle w złym stanie, że niezbędna była ich wymiana na nową. Wykonawca wymienił i zainstalował ponad 6 km nowej kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej.
Zanim przeprowadzono całą operację – wnętrze kanałów zostało dokładnie sprawdzone przy pomocy specjalnie przygotowanych kamer. Widać było liczne ubytki w połączeniach rur, korozję, osady w kanale czy podtopienia.
Renowację przeprowadzono metodą rękawa utwardzanego promieniami UV. Specjalny rękaw z włókna szklanego nasączonego żywicą jest wciągany do rurociągu. Następnie do wnętrza wpuszczane jest sprężone powietrze, które ma docisnąć rękaw do ścianki rurociągu.
Kolejny etap to wprowadzenie zestawu specjalnych lamp UV, których promieniowanie utwardza rękaw wewnątrz rurociągu. Działanie to można porównać do wykonania plomby u dentysty. Tak jak stomatolog utwardza wypełnienie w zębach, tak lampy utwardzają rękaw wewnątrz rurociągu.
Po zakończeniu całego procesu – rękaw staje się nową, trwałą rurą. Zwiększa on przepustowość i wytrzymałość kanalizacji poddawanej renowacji. Dzięki odpowiednio dobranej grubości rękawa może on przenieść całkowite obciążenia gruntu, obciążenia hydrostatyczne oraz eksploatacyjne.