61 633 37 63
biuro@tormel.pl
ul. Przemyska 5, 61-324 Poznań

Dwa historyczne poznańskie pomniki – ponownie na Starym Rynku 

Dwa historyczne poznańskie pomniki – ponownie na Starym Rynku 

Powrót pręgierza

Poznański pręgierz ponownie stanął na płycie Starego Rynku. Zdemontowano go już na początku przebudowy Starego Rynku w marcu 2022 roku, jego renowacja trwała przez ostatnie dwa miesiące.

Podczas demontażu pręgierz rozebrano na części, co ułatwiło jego przewiezienie. Wszystkie jego elementy zostały wstępnie oczyszczone z zabrudzeń i umyte wodą metodą hydrodynamiczną. Dodatkowo wykonano także zabieg doczyszczenia mechanicznego z zastosowaniem wody i środka zmydlającego. Ponieważ poszczególne elementy pręgierza w pierwotnej wersji nie były ze sobą połączone kotwami, w pracowni kamieniarskiej wykonano odwierty i osadzono odpowiednie kotwy ze stali nierdzewnej.

Montaż zaczął się od przygotowania betonowego fundamentu, kolejnym etapem było umiejscowienie specjalnych trzpieni ze stali nierdzewnej. Następnie pomnik umocowano na nowym fundamencie.

Poddany renowacji pręgierz jest kopią starszego, który można oglądać w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu. Replika zdobiąca Stary Rynek ma już niemal sto lat, bo powstała w 1925 r. Z kolei oryginał pochodzi z XVI wieku. Jego powstanie wiąże się z ówczesnym sądownictwem. Postać kata dzierży uniesiony w górę miecz, który symbolizuje prawo karania śmiercią. Dawniej przy pręgierzu m.in. wystawiano przestępców na widok publiczny, karano chłostą i piętnowano.

Powrót Bamberki

Bamberka ponownie stanęła na płycie Starego Rynku. Zdemontowana została z placu we wrześniu 2023 r. Po przewiezieniu jej na miejsce oczyszczono wszystkie elementy z powstałych dotychczas zabrudzeń. Usunięto wady techniczne, dokonano także rekonstrukcji i uzupełnień ubytków na cokole z zastosowaniem preparatów konserwatorskich.

Montaż wykonano trzyetapowo. W pierwszym etapie na fundamencie betonowym ustawiono nową podstawę studni wykonaną z płyty granitowej grubości 4 cm, na której osadzono elementy podstawy. W drugim etapie na zamontowanej podstawie osadzono wannę wraz z bocznym cokołem. Następie zamontowano figurę Bamberki.

Bamberka powstała w 1915 roku jako publiczna studnia. Figura pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a czasowo nawet przy ul. Mostowej.

Bamberka upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Figurka przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie.

Zobacz także:
Rozpoczyna się proces łączenia trzech firm, tj. Terlan, Tormel oraz Mycela.

W związku z zamiarem połączenia spółki Terlan spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Poznaniu, wpisanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru […]

Czytaj dalej >
Nowa inwestycja w Gorzowie Wielkopolskim

Rozpoczynamy przebudowę ul. Spichrzowej w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach projektu pojawią się nowe nawierzchnie, chodniki, odwodnienie i oświetlenie. Planujemy stworzenie około […]

Czytaj dalej >
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Czytaj dalej >
WSPÓŁPRACUJEMY Z: